Niektórzy twierdzą, że walka ze smogiem jest skazana na porażkę i nie ma sensu jej podejmować. Jeszcze inni uważają, że problem smogu nie istnieje, więc i walka jest bez sensu. Jest na szczęście spora grupa ludzi, którzy ufają technologicznym wynalazkom pokazującym jakość powietrza.

Zanim przedstawimy sposoby walki ze smogiem, spójrzcie na mapkę smogu w Polsce. Jak widać, głównymi miejscami w Polsce gdzie występuje smog jest aglomeracja śląska i Małopolska. Mniejsze skupiska to Dolny Śląsk, Warszawa i większe miasta wojewódzkie. Choć w Krakowie działa zakaz palenia węglem, to jak widać – smog nie zna granic. Dlatego walka ze smogiem musi odbywać się na kilku płaszczyznach.

Sposoby walki ze smogiem

Walka ze smogiem to obowiązek – mapa smogu w Polsce

 

Gdy smog atakuje, naszym honorem jest walka

Jest wiele metod walki ze smogiem. Jedne sposoby pomagają zmniejszyć poziom smogu i przeciwdziałać jego emisji. Z kolei inne są formą obrony przeciw niskiej emisji i jego możliwym następstwo dla naszego zdrowia. Sorbent ER1 zdecydowanie należy do tych pierwszych sposobów – czynnej walki ze smogiem. Ale po kolei.

Czynne sposoby walki ze smogiem

1. Stosowanie Sorbentu ER1 jako dodatku do węgla

Jest to najszybszy i najtańszy sposób walki ze smogiem. Smog nie ma szans w starciu z Sorbentem ER1. Nasz produkt działa na tlenki siarki SOx, tlenki azotu NOx a nawet metale ciężkie (w tym rtęć Hg). Ponadto, dzięki odczynowi zasadowemu zobojętnia spaliny.

Jeśli posiadasz piec V klasy na węgiel, to wiedz, że nadal jesteś producentem emisji. Dopiero zastosowanie Sorbentu ER-1 do węgla, unieszkodliwi dym wydobywający się z komina.

Jeśli póki co nie planujesz zmiany sposobu ogrzewania, to możesz palić węglem bez smogu. Udowadniają to setki osób, użytkowników pieców węglowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się:

Możesz też skontaktować się z nami, dzwoniąc pod nr tel: 607 315 314 lub pisząc wiadomość e-mail: biuro@sorbenter1.pl

Sklep Sorbent ER1 - worek 20 kg

Sorbent ER1 – worek 20 kg

2. Palenie współprądowe

Posiadając starego „kopciucha” możesz palić bez dymu. Jak to zrobić? To palenie współprądowe, zwane również paleniem „od góry”. Palenie od góry polega na rozpalaniu na węglu, a nie pod nim. Taka jest różnica, ale jakże istotna! Dowiedz się więcej o tym, jak palić w piecu od góry. Z korzyścią dla Ciebie i Twojego zdrowia. Walcz ze smogiem paląc węglem – to możliwe!

3. Edukacja ekologiczna

Gdyby każdy wiedział czym palić w piecu, jak palić w piecu i stosował się do tej wiedzy, to smogu w Polsce by nie było. Walka ze smogiem rozpoczyna się od edukacji. Teoretycznie jest to najprostszy sposób, ale równocześnie najtrudniejszy. Tani i prosty, ale wymagający odwagi i zaangażowania.

Nie jest prosto przekonać sąsiada do zmiany nawyków. Samemu jest trudno zmienić nawyki. Nie chodzi o palenie śmieci w kotle węglowym, bo to jest oznaką nieodpowiedzialności za zdrowie własne i cudze.

4. Rezygnacja z diesla

Za smog nie odpowiadają tylko domy. Spory procent niskiej emisji stanowi ruch samochodowy i spaliny jakie emitują do powietrza. Dlatego jednym ze sposobów walki ze smogiem może być zmiana samochodu na bardziej ekologiczny.

Szczytem ekologicznego myślenia jest całkowita rezygnacja z auta i przesiadka na rower i transport publiczny. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

5. Postaw na zieleń

Czy betonowanie miast i wsi to dobry pomysł? Z punktu widzenia ekologii i walki ze smogiem – nie. Drzewa i krzewy, trawa, świetnie nadają się do walki z niską emisją. Nie tylko w przestrzeni publicznej ale także prywatnej. Zobacz, czy koło swojego domu, czy na działce rekreacyjnej, masz więcej betonu czy zieleni? Czy pod blokiem masz trawnik, czy beton?

6. Dotacja do wymiany pieca

Skorzystanie z programu Czyste Powietrze to rozsądne wyjście w obecnym systemie. Rząd i samorządy dają pieniądze na różne zadania. Możesz wziąć dotację na piec V klasy lub na całkowicie ekologiczne źródło ogrzewania.

Część osób zgłasza problemy z wypełnieniem wniosku. Na szczęście powstają coraz liczniejsze punkty konsultacyjne w gminach, gdzie możesz uzyskać pomoc. Walcz ze smogiem wymieniając stare źródło ogrzewania na nowe. Zwłaszcza, jeśli przysługuje Ci dotacja i odliczenie od podatku.

7. Kup oczyszczacz powietrza

Jest to jeden z pierwszych, biernych sposobów walki z niską emisją. Dopóki smog nie przestanie truć, możesz zakupić do domu oczyszczacz powietrza. Takie oczyszczacze są kupowane przez samorządy i rady rodziców do szkół i przedszkoli. Warto, aby posiadać takie urządzenie również w domu.

Na rynku jest wiele różnych modeli oczyszczaczy. Jedne z wymiennymi filtrami, inne z filtrami stałymi, które trzeba myć. Warto rozeznać się w temacie aby nie przepłacić i być zadowolonym z wyboru oczyszczacza. To świetny sposób na poprawę powietrza wewnątrz budynku.

8. Noś maski antysmogowe

Coraz popularniejsze stają się maski smogowe. Korzystają z nich biegacze, którzy trenują na zewnątrz. Ale nie tylko. Wiele młodzieży uczęszczającej do szkół, zakłada maski w godzinach porannych. To wówczas i wieczorem natężenie smogu jest największe.

Walka ze smogiem to sposób na czyste powietrze. Przy pomocy Sorbentu ER1, który jest aktywnym sposobem walki ze smogiem, możemy pozbyć się niskiej emisji. Wybierz swój sposób i walcz.

[Głosów: 1   Average: 5/5]