Przykład Krakowa, który zakazał palenia węglem budzi duże emocje. Tą drogą chcą pójść inne miasta. Czy rezygnacja z węgla to dobry pomysł w kontekście polskiej gospodarki?

W sieci trwa spór o to, czy zakaz palenia węglem w Krakowie dał pozytywne efekty. Ludzie prześcigają się we wstawianiu screenów z aplikacji Airly. Zwolennicy zakazu pokazują Kraków „na zielono”, czyli wolny od smogu. Podczas gdy przeciwnicy wstawiają grafiki z Krakowem „na fioletowo”. Kto ma rację?

Smog w Krakowie przez gminy wokół

Argumenty zwolenników zakazu są powszechnie znane. Wskazują na gminy wokół Krakowa, gdzie nadal większość ludzi pali węglem. Wiatr ma przenosić smog z tych gmin do Krakowa. W efekcie, pomimo zakazu palenia węglem, w Krakowie nadal jest problem z niską emisją.

Co mogą zrobić mniejsze gminy?

Gminy wokół Krakowa, ogólnie małe gminy w Polsce są bardziej konserwatywne. Mieszkańcy mniejszych miejscowości są przeciwnikami zakazu palenia węglem. Raz z powodów ekonomicznych, dwa – z obyczajowych. Władze tych gmin mają więc do dyspozycji dotacje do wymiany źródeł ogrzewania.

Dotacje są rządowe i samorządowe, a te drugie mogą być wprowadzone na terenie gminy. Tak zrobiły mniejsze miasta, na przykład Wodzisław Śląski, gdzie mieszkańcy mogą uzyskać od 5 do 10 tysięcy złotych dotacji. Co ważne, te dotacje łączą się z rządowymi, dlatego finalnie do zdobycia jest nawet 100% dofinansowania!

Co, jeśli gminy nie stać na dotacje? Warto wówczas pójść w edukację ekologiczną. Mieszkańcy czasami nie mają pojęcia, że odpowiednie palenie od góry potrafi o kilkadziesiąt procent zmniejszyć niską emisję.

Niektóre miejscowości jak Lubomia i Godów poszły w promocję Sorbentu ER1. Sorbent ER1 to wynalazek polskich technologów, którzy zmieszany z węglem zmniejsza smog. Sorbent do węgla to nieduży wydatek, bo kosztuje 100 zł za 20-kilogramowe wiaderko, a wystarcza na tonę węgla. W naszym sklepie z sorbentem możesz też próbkę kompozytu.

Podsumowanie

Jak widać, nie tylko zakaz jest skutecznym sposobem na likwidację smogu. Biorąc pod uwagę, że uchwały rad miast muszą zostać przyjęte przez sejmik, to zakazanie palenia węglem nie jest prostą sprawą. Kraków walczył o to przez 3 lata, a uchwała przeszła przez sąd. Alternatywne sposoby walki ze smogiem są również warte uwagi. Zwłaszcza, że działają w danej chwili.

[Głosów: 1   Average: 5/5]